Odwrócenie Krakowa do Wisły

Bulwary Wiślane

1. Baseny z plażami i marina dla jachtów

Krakowianie zyskają ogólnodostępne plaże i nowoczesne baseny, usytuowane wzdłuż Bulwarów Wiślanych, które sprawią, że tereny te będą tętniły życiem. Inwestorem będzie miasto, a pierwszy kompleks zostanie oddany do użytku mieszkańców już w przyszłym roku.

Wzdłuż bulwarów powstanie 8-10 atrakcyjnych kompleksów, a na każdy z nich złożą się:

  • plaża z basenem
  • sieć gastronomiczna
  • strefa relaksu
  • plac zabaw
  • stoliki do gry w szachy

Kompleks przyciągnie zarówno młodych, jak i starszych Krakowian. Będzie to idealne miejsce, by spotkać się ze znajomymi czy spędzić czas w gronie rodziny. Popularność plaży, która powstała pod hotelem Forum jest dowodem na to, że Krakowianie chcą podobnych obiektów.

Z kolei o budowie mariny dla jachtów mówi się w Krakowie od kilku lat. Stowarzyszenie skupiające właścicieli barek cumujących na Wiśle przygotowało koncepcję budowy nowoczesnej przystani na bulwarach na Zabłociu, w pobliżu mostu Kotlarskiego. Jeśli wygram w nadchodzących wyborach na Prezydenta Miasta Krakowa, plany te staną się rzeczywistością. 

W marinie będą się mieściły siedziby: 

  • policji wodnej i WOPR
  • szkółek żeglarskich
  • warsztatów szkutniczych
  • sklepów wodnickich

2. Parking i wystawa budynków energooszczędnych na terenach zalewowych

Projektowanie budynków energooszczędnych przestaje być ekskluzywną alternatywną, a staje się powszechną koniecznością, wynikającą ze względów środowiskowych, ekonomicznych, społecznych oraz obowiązującego prawa. Już w 2021 r. w Europie zacznie obwiązywać standard budynków o niemal zerowym zużyciu energii (NZEB), tymczasem w naszym kraju nadal brakuje wystawy budownictwa energooszczędnego.

Dlatego przedstawiam projekt koncepcyjny zakładający powstanie dużych parkingów przykrytych masywnym, „zielonym” stropodachem, który będzie podparty na betonowych słupach bez wypełnienia ścian. Ponad terenem zalewowym stropodachu prezentowane będą wzorcowe budynki energooszczędne w różnych wariantach technologiczno-materiałowych i instalacyjnych.

W Krakowie idealnym miejscem na takie zagospodarowanie terenu jest duży obszar należący do miasta, usytuowany nieopodal Krakowskiego Yacht Clubu. Znajduje się on przy Lasku Mogilskim, pomiędzy mostem Wandy, a nowym mostem IV obwodnicy S7, ograniczony brzegiem Wisły od strony południowej.

Chcąc podnieść rangę wydarzenia, będziemy je promowali, starając się o zaproszenie do zorganizowania w Krakowie światowego i prestiżowego konkursu Solar Decathlon 2020. Jest to konkurs na najbardziej innowacyjny projekt budynku dodatnio-energetycznego, wykorzystującego odnawialne źródła energii.