DZIENNY DOM OPIEKI KRAKOWSKI SENIOR

Pierwszy w Polsce Dzienny Dom Opieki dla osób starszych i potrzebujących „Krakowski SENIOR” to mój nowy pomysł, wpisujący się w zapowiedziany wcześniej program poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego Krakowian. Obiekt byłby wsparciem dla innych, przepełnionych placówek dla seniorów w Krakowie.

W Witkowicach, w rejonie ulicy Dożynkowej, znajduje się teren po Szpitalu Okulistycznym. Ten teren od kilku lat niszczeje, jest niezagospodarowany. Mój pomysł to stworzenie tam kompleksu kilkunastu budynków położnych w parku, gdzie opiekę znajdą ludzie starsi i samotni. Dzienny Dom Opieki „Krakowski SENIOR” będzie przeznaczony zarówno dla osób chorych, jak i dla osób zdrowych, w ramach dziennego pobytu dla seniorów. Będzie tam można uzyskać podstawową pomoc medyczną, przeprowadzić rehabilitację, będzie też miejscem integracyjnym dla osób starszych.

12-hektarowa zabudowana działka w Witkowicach, gdzie do 2012 roku działał Szpital Okulistyczny, to w rzeczywistości piękny park z kilkunastoma poszpitalnymi budynkami, elementami fortyfikacji i zabytkową kaplicą zaprojektowaną przez architekta Wacława Krzyżanowskiego w 1928 roku. DDO „Krakowski SENIOR” miałby oferować 200 stacjonarnych miejsc i kolejne kilkuset dla seniorów, którzy w ramach niestacjonarnego pobytu mogliby uczestniczyć w zajęciach lub spotkaniach.

Inwestycja mogłaby być finansowana nie tylko z budżetu miasta czy gminy (która według pierwotnych założeń ma go prowadzić), istnieją również możliwości finansowania DDO z budżetu państwa i środków europejskich, z 9. osi priorytetowej „Region spójny społecznie”, oraz przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Mój pomysł popierają Józefa Szczurek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, oraz Tomasz Urynowicz (RMK, a od przyszłej kadencji radny Sejmiku Woj. Małopolskiego).

DDO „Krakowski SENIOR” mógłby powstać względnie szybko, już w trakcie najbliższej kadencji Prezydenta Miasta Krakowa. We wrześniu zapowiedziałam, że również w budynkach, które pozostaną do zagospodarowania po wyprowadzce Szpitala Uniwersyteckiego do Prokocimia, mogłyby powstać domy opieki dla osób starszych.

2019-08-24T22:01:03+02:00 19/10/2018|