"Zielone płuca" w centrum Krakowa

Centrum Kongresowo-Rekreacyjne Wesoła

Z przyjemnością przedstawiam Państwu pomysł na zagospodarowanie cennych terenów przy ul. Kopernika po wyprowadzce Szpitala Uniwersyteckiego do Prokocimia. Chciałabym, by powstało tam Centrum Kongresowe i nowy park dla Krakowian.

Podpisałam z Marcinem Jędrychowskim, pełniącym obowiązki dyrektora ww. szpitala, oraz Zbigniewem Kulewiczem, wiceprezesem Polskiego Holdingu Nieruchomości, list intencyjny, który w przypadku mojej wygranej w wyborach na Prezydenta Krakowa, doprowadzi do sprzedaży poszpitalnych terenów w rejonie ul. Kopernika Skarbowi Państwa. Wówczas powstanie tam nowoczesne Centrum Kongresowo-Rekreacyjne wykonane przez spółkę PHN. Miasto nie dołoży do tej inwestycji ani złotówki!

Projekt Centrum Kongresowo-Rekreacyjnego Wesoła to zrównoważona koncepcja projektowa, która przyniesie ogromną korzyść zarówno dla miasta, jak i dla mieszkańców, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć podzielenia tych terenów i zagospodarowania ich w nieprzemyślany sposób.

Projekt zakłada:

  • Utworzenie centrum kongresowego z nowymi salami konferencyjnymi, mieszczącymi kilka tysięcy osób, co pozwoli miastu stać się liderem w branży organizowania spotkań biznesowych, szkoleń i kongresów
  • Budowę parkingów podziemnych na prawie 500 miejsc, które w znaczącym stopniu pomogą rozwiązać problem z parkowaniem w centrum Krakowa
  • Budowa bazy hotelowej - dachy budynków zostaną pokryte zielenią. Dzięki tej inwestycji zmieni się profil krakowskiego turysty - będzie nim turysta biznesowy. 
  • Zaadaptowanie terenów zielonych na stropodachach budynku centrum, które będą wielką atrakcją i pozwolą mieszkańcom Krakowa na odpoczynek i rekreację. Swoim wyglądem wpasują się w otoczenie Starego Miasta. Te pełne zieleni "ogrody na dachach" stworzą wyjątkowy i niepowtarzalny klimat, a Krakowianie będą mogli tu aktywnie wypoczywać - grać w piłkę, biegać czy bawić się w dziećmi

Teren kampusu Collegium Medicum UJ, położony pomiędzy ulicą Kopernika, a Grzegórzecką, obejmuje obszar o wielkości prawie 15-stu hektarów. Jest to unikalny, duży i spójny teren w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Czas dojścia pieszo od Rynku Głównego zajmuje 5-10 minut. Teren ten stanowi tzw. "Strefę Buforową Obszaru Chronionego UNESCO".